25 January 2021
RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Yahoo Delicious

Mimoza Shkodra publikon fotografinë e parë pas fejesës me Seldin, zbulon unazat e veçanta të çiftit

Këngëtarët Mimoza Shkodra dhe Seldi Qalliu kanë kurorëzuar dashurinë e tyre me fejesë natën e...


më shumë...

Kur mendoni që nuk ka ilaç – aty është dhoma hiperbarike në Tesla Medical

Tesla Medical, institucion mjekësor në Berane, posedon gjeneratën më të re të Mjekësisë hiperbarike në...


më shumë...

Parandalimi i Gripit me Nasaleze Cold

Parandalimi i gripit është më i mirë  se trajtimi i tyre dhe Nasaleze Cold është...


më shumë...

Çokollata jua rritë disponimin, e përmirëson shëndetin e zemrës dhe sjell shumë përfitime tjera shëndetësore

Studimet shkencore tregojnë se çokollata, përveç që ka shije të mirë, është gjithashtu tejet e...


më shumë...

Nëse SHBA-të sulmojnë, Koreja e Veriut nuk mbijeton më shumë se tre javë

“Koreja e Jugut është djalli dhe ne do ta mundim; SHBA-të janë djalli dhe ne...


më shumë...

Afganistan, të paktën 40 viktima nga sulmet ndaj xhamive

Të paktën 40 persona u vranë në dy sulme ndaj xhamive shiite në Afganistan. 30...


më shumë...

Habit deputeti shqiptar: Këto “prova sekrete” na treguan prokurorët për Saimir Tahirin

Deputeti i PS-së, Ulsi Manja, deklaroi se prokurorët nuk kishin asnjë provë më shumë se...


më shumë...

JETA E VDEKUR KULTURORE NË KAMENICË

Ndonëse të gjithë kandidatët për kryetar kanë bërë premtime megalomane në sferën e kulturës, aktualisht...


më shumë...

Kandidati i VV-së merr kredi për të shkolluar vëllain

Kandidati për Kryetar të Kamenicës nga VV, Qëndron Kastrati, muaj më parë kishte dhënë banesën...


më shumë...

PRANGA INSPEKTORIT NE KAMENICE, MORI 500 EURO RYSHFET

Një zyrtar i lartë në Komunën e Kamenicës është arrestuar sot pasi është kapur në...


më shumë...

Mimoza Shkodra publikon fotogr...

Këngëtarët Mimoza Shkodra dh...

Kur mendoni që nuk ka ilaç – a...

Tesla Medical, institucion m...

Parandalimi i Gripit me Nasale...

Parandalimi i gripit është m...

Çokollata jua rritë disponimin...

Studimet shkencore tregojnë ...

Nëse SHBA-të sulmojnë, Koreja ...

“Koreja e Jugut është djalli...

Afganistan, të paktën 40 vikti...

Të paktën 40 persona u vranë...

Habit deputeti shqiptar: Këto ...

Deputeti i PS-së, Ulsi Manja...

JETA E VDEKUR KULTURORE NË KAM...

Ndonëse të gjithë kandidatët...

Kandidati i VV-së merr kredi p...

Kandidati për Kryetar të Kam...

PRANGA INSPEKTORIT NE KAMENICE...

Një zyrtar i lartë në Komunë...

AKTUALE KRYESORË

KUVENDI E PËRFUNDON MANDATIN ME DREKË

KUVENDI E PËRFUNDON MANDATIN ME DREKË

Zyrtarisht sot ka mbyllur punimet Kuvendi i Kamenicës për këtë...

PERBALLJA E KATËRT E KANDIDATËVE PËR KRYETAR TË KAMENICËS

PERBALLJA E KATËRT E KANDIDATËVE PËR KRYETAR TË KAMENICËS

Arsimi, shëndetësia, mungesa e ujit të pijes, infrastruktura shkollore e...

PRANGA INSPEKTORIT NE KAMENICE, MORI 500 EURO RYSHFET

PRANGA INSPEKTORIT NE KAMENICE, MORI 500 EURO RYSHFET

Një zyrtar i lartë në Komunën e Kamenicës është arrestuar...

Kandidati i VV-së merr kredi për të shkolluar vëllain

Kandidati i VV-së merr kredi për të shkolluar vëllain

Kandidati për Kryetar të Kamenicës nga VV, Qëndron Kastrati, muaj...

JETA E VDEKUR KULTURORE NË KAMENICË

JETA E VDEKUR KULTURORE NË KAMENICË

Ndonëse të gjithë kandidatët për kryetar kanë bërë premtime megalomane...

RAJONI DHE BOTA

Habit deputeti shqiptar: Këto “prova sekrete” na treguan prokurorët për Saimir Tahirin

Habit deputeti shqiptar: Këto “prova sekrete” na treguan prokurorët për Saimir Tahirin

Deputeti i PS-së, Ulsi Manja, deklaroi se prokurorët nuk kishin...

Afganistan, të paktën 40 viktima nga sulmet ndaj xhamive

Afganistan, të paktën 40 viktima nga sulmet ndaj xhamive

Të paktën 40 persona u vranë në dy sulme ndaj...

SHËNDETËSI DHE KUJDES MJEKËSPR

Çokollata jua rritë disponimin, e përmirëson shëndetin e zemrës dhe sjell shumë përfitime tjera shëndetësore

Çokollata jua rritë disponimin, e përmirëson shëndetin e zemrës dhe sjell shumë përfitime tjera shëndetësore

Studimet shkencore tregojnë se çokollata, përveç që ka shije të mirë, është gjithashtu tejet e shëndetshme. Është e rëndësishme të konsumoni çokollatë të zezë me përmbajtje të lartë të kakaos sepse...

Kur mendoni që nuk ka ilaç – aty është dhoma hiperbarike në Tesla Medical

Kur mendoni që nuk ka ilaç – aty është dhoma hiperbarike në Tesla Medical

Tesla Medical, institucion mjekësor në Berane, posedon gjeneratën më të re të Mjekësisë hiperbarike në Mal të Zi; dhoma është e re, e klimatizuar komfore. Në rend të parë, u rekomandohet...

Parandalimi i Gripit me Nasaleze Cold

Parandalimi i Gripit me Nasaleze Cold

Parandalimi i gripit është më i mirë  se trajtimi i tyre dhe Nasaleze Cold është zgjedhja e përkryer për këtë. Nasaleze Cold e ndihmon organizmin për të krijuar barrierë ndaj baktereve,...

SPORT NEWS

SHOWBIZ VIP

Nëse SHBA-të sulmojnë, Koreja e Veriut nuk mbijeton më shumë se tre javë

“Koreja e Jugut është djalli dhe ne do ta mundim; SHBA-të janë djalli dhe ne do t’i mundim; Japonia është djalli dhe ne do ta mundim”, janë fjalët e përsëritura si një filozofi nga Ri Chun Hee, folësja e televizionit qendror të Koresë së Veriut dhe që dëgjohen shpesh nga veshët e koreanoveriorëve. Si robotë përthithen dhe përsëriten me një falsitet mahnitës. Këto të ashtuquajtura të vërteta absolute, të cituara nga Chun Hee me zë marshi, e veshur me një kostum me ngjyra piktoreske, me yllin komunist dhe me një krehje tipike për fytyrën e saj simetrike, është i vetmi burim nga e cila marrin ata informacion.

Për diktaturën e Kim Jong-unitm, interneti është një mëkat i perëndimit. Chun Hee s’do të mundet të shqiptojë të vërtetën e regjimit të Koresë së Veriut, vendit më të izoluar të Tokës dhe aq më pak nëse do të fillonte një luftë e përshkallëzuar.

Ky vend ka një popullsi prej 25 milionë banorësh, por vetëm 5,000 prej tyre gëzojnë kënaqësitë e një elite qeverisëse mes të cilëve burokratë dhe gjeneralë. Kjo kastë partiake, ushtarake dhe ekonomike, e di mjaft mirë se popullsia nuk do t’i mbijetojë një lufte konvencionale dhe aq më pak një konflikti bërthamor. Pjesa tjetër e qytetarëve, të shpërndarë mes kryeqytetit Phenian dhe fshatrave, vuan pasojat e një regjimi diktatorial mbytës për shkak të një obsesioni të udhëheqësit, atë të zhvillimit raketor me kapacitete bërthamore. Shembujt e pasojave janë të qarta dhe dramatike.

Zhvillimi bërthamor në vend ka bërë që fëmijët koreanoveriorë të vuajnë nga çrregullime dhe kequshqyerje. Përafërsisht, një fëmijë pesëvjeçar është në gjatësi nëntë centimetra më i shkurtër se i njëjti moshatar në jug.

Zhvillimi fizik dhe mendor lidhet direkt me vështirësitë e ushqyerjes dhe me pamundësinë e qasjes për një varietet të gjerë të përbërësve, krahasuar me popullsinë më pak të zhvilluar të paralelit 38. Përpos këtyre deficiteve ushqimore, fëmijët do të jenë viktimat e parë të konfliktit të armatosur.

Fëmijët, nga 0-14 vjeç, zënë 20 për qind të popullsisë koreanoveriore, pra janë më shumë se 5,000,000 fëmijë që nuk do të kenë mundësi të strehohen në bunker apo vendstrehime dhe do të jenë shënjestrat e para.

Bunkerët janë të rezervuar për të privilegjuarit që ua mbushin mendjen njerëzve se mund të fitojnë kundër djajve, në një luftë bërthamore. Nëse do të vendoset një përshkallëzim luftarak dhe të konkretizohetm Pheniani do të kthehej në hi. Këtë herë do të duhej vetëm 15 minuta shkatërrim, sipas llogaritjeve nga specialistët ushtarakë, jo si herën e fundit. Nuk është përgjegjësi e vetme e diktatorit ajo çka ndodh aty, por edhe e mijëra koreanoveriorëve të shpërndarë në planet që nuk e ngrenë zërin kundër një regjimi të vjetruar që beson se do të dalë fitimtar në luftën kundër SHBA-së. Këta janë ambasadorët e mashtrimit.

Ashtu si gjermanët u mashtruan gjatë dy luftërave botërore, argjentinasit gjatë konfliktit të armatosur për ishujt e Atlantikut të Jugut, kamboxhianët gjatë regjimit të kmerëve të kuq dhe kubanët akoma edhe sot, është detyrë e këtyre koreanoveriorëve në ekzil t’u thonë të vërtetën vëllezërve të tyre.

Nëse SHBA-të do të sulmojë, Koreja e Veriut nuk do të mbijetojë. Koha e shkurtër e shkatërrimit vjen edhe nga diferencat në teknologji dhe ato ushtarake, rezervat me municione, ushqime dhe lëndë plasëse do të zgjasin vetëm tre javë nëse do të fillonte lufta. Këto llogari janë bërë për BBC nga akademiku Bruce Bechtol i Pentagonit dhe profesori i Universitetit të Teksasit, Angelo State. Nëse konflikti do të zgjastem viktimat mund të numërohen në milionë, produkt i një urie të pashmangshme. Kjo do të ndodhë nëse ajo kastë prej 5000 njerëzish do të vazhdojë të urdhërojë Ri Chun Hee-në t’ua komunikojë atë të vërtetë të triunfit kundër djallit. 

RADIO 24 LIVE

RRJETI SOCIAL FACEBOOK